kao (jap.) lice; mođi (jap. moji) slova
kao-maaku=face mark (japanci englesku reč "mark", znak, izgovaraju kao "maaku")
emotikon=emotion+icon
Emotikon je skup ASCII karaktera koji predstavlja ljudsko lice i izražava neku emociju. Emotikoni koji izražavaju pozitivna osećanja obično se klasifikuju kao smajliji. Emotikoni su oblik paralelnog jezika koji se koristi u elektronskoj pošti, internet forumima i chat-u.
U svom članku u vezi sa ovom temom, objavljenom u Nju Jork Tajmsu, 1996. godine, Endru Polak piše o Jukihiro Furuseu, japanskom pioniru umrežavanja koji je zapanjen čudnim kombinacijama znakova interpunkcije i slova na koje je naišao u susretu sa pojavom inerneta u SAD, pokušao da ovakav način izražavanja osećanja prenese u japansku kompjutersku komunikaciju.
Pored insistiranja na činjenici da je ovo jedna od mnogobrojnih pojava koju su Japanci uzeli od zapadnjaka i dalje razvili u sopstvenu karakterističnu verziju, Endru Polak naglašava praznoću izraza japanskih emotikona, povezujući to sa njihovim načinom komunikacije, gde se, kako navodi, razumevanje oslanja mnogo više na izraze lica osobe sa kojom se razgovara i poznavanje okolnosti i konteksta, nego na same reči. U osnovi takvog nejasnog izražavanja je, po njemu, želja da se izbegne konflikt u komunikaciji.
Fantastičnu raznolikost japanskih emotikona objašnjava činjenicom da su Japanci navikli na piktograme i da se znatno lakše snalaze u kreiranju novih, s obzirom da njihovo pismo potiče od kineskih karaktera, ali pominje i tehnički podatak koji, dopunjen, kaže da je u američkim kompjuterima, svako slovo ili znak interpunkcije predstavljen jednim bajtom, nizom od osam jedinica i nula, čijim se kombinacijama dobija 256 mogućih karaktera (ASCII). Japanski kompjuteri, pak, koriste dva bajta za svaki karakter, kako bi se omogućilo dovoljno kombinacija za predstavljanje celog kanđija. To je sistem JIS X 0208-1990, kompletni set kana i kanđi karaktera, ali uz ovaj Japanci koriste i standardni ASCII set. Emotikoni se prave korišćenjem oba seta, čak i njihovim kombinovanjem.
osnovni američki emotikon:
:-)
Koliko su u širokoj upotrebi govori i cinjenica da u nekim verzijama Microsoft Word-a AutoCorrect opcija prepoznaje osnovne smajlije :-) i :-( i prevodi ih u i .
više o originalnim emotikonima >>>
osnovni japanski emotikon:
( ^ _ ^ )
Iako se često na sajtovima koji se ovom temom bave japanski emotikoni predstavljaju gifovima zbog nemogućnosti da japanski karakter set prepoznaju kompjuteri van njihovog regiona, moguće je napraviti veoma dobre pandane osnovnim japanskim emotikonima:
( * ^ . ^ * ) smeje se i crveni
Ovo je jedan od tipičnih japanskih emotikona. Tačka umesto usta se tumači kao posebno dražestan izraz lica devojke, jer još uvek donekle važi tradicionalna vrednost smernog smejanja, gde žena čak stavlja ruku na usta kad se smeje. Takođe je karakteristično i crvenjenje i posramljivanje koje se kod Japanaca sreće mnogo češće nego kod zapadnjaka.
Karakterističan je i emotikon koji predstavlja japanski usklik "Banzai!"
\( ^ o ^ )/ raduje se dižući ruke
Prateći ustaljenu razmenu podataka na internetu, može se uočiti izvesna pravilnost u izboru sistemskih fontova kojima se komunikacija obavlja: čini se da zapadnjaci uglavnom koriste Tajms, a Japanci najčešće Verdanu. Transformacije emotikona kroz sistemske fontove je pojava koju je zanimljivo prikazati kroz tabele uporedno prikazujući sledeće verzije:
( ^ _ ^ ) Arial
( ^ _ ^ ) Times
( ^ _ ^ ) Georgia
( ^ _ ^ ) Courier
( ^ _ ^ ) Verdana
Na kraju, u jednoj od kolekcija japanskih emotikona postoji molba da ljudi iz specifičnih jezičkih regiona učestvuju u širenju kolekcije šaljući nove emotikone koje su kreirali koristeći svoje pismo.
Zasucite rukave i razmrdajte vijuge!
ABVGDĐEŽZIJKLLjMNNjOPRSTĆUFHCČDžŠ
abvgdđežzijklljmnnjoprstćufhcčdžš
ćirilični emotikoni, tabela1 >>>
~~~
Izvori informacija:
Velika lista emotikona
Wikipedia, slobodna enciklopedija
Tema: EMOTIKONI
Emotikoni
Razmjena vještina