23 PISMA
Izložba odabranih studentskih radova iz predmeta Pismo na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu
Autor izložbe: Vedran Eraković
SKC, Kralja Milana 48
Srećna galerija, 5–19. juna 2014.
Otvaranje izložbe: četvrtak, 5. jun u 19 h
Učesnici: Aleksandar Andrejić, Lazar Bodroža, Svetlana Vučić, Aleksandar Glišić, Marija Dimić, Radoman Durković, Stevan Ivić, Nikola Jerković, Sanja Kusturica, Ilija Lazarević, Jelena Lugonja, Marijana Oršolić, Tamara Pešić, Mina Piščević, Marijana Radović, Marija Rnjak, Predrag Sanader, Vanja Seferović, Tijana Smiljković, Sofija Stanković, Elda Stanković, Marina Stanković, Luka Tilinger
..........................................................................
Pismo, jedan od najznačajnijih pronalazaka u istoriji, ima nemerljiv značaj za kulturni i naučni napredak čovečanstva. Ne postoji civilizacija koja je dostigla značajan razvoj, a da joj u tome nije pomogla veština pisanja. Istorija, matematika, astronomija… i druge važne oblasti, ne bi mogle da postoje bez pisma. Pisane reči nam svedoče o prošlim događajima, služimo se njima svakodnevno, za praćenje i beleženje aktuelnih dešavanja.
Tokom proteklih desetak godina širom sveta dolazi do pojačanog interesovanja za oblikovanje tipografskih pisama, pojavljuje se veliki broj uspešnih izdavača i pojedinaca, čak i u delovima sveta koji nisu poznati po bogatom tipografskom nasleđu. Osim što oduvek imamo potrebu da menjamo stvari u potrazi za novim, drugačijim i lepšim formama, razloge za ovu pojavu treba tražiti i u ubrzanom razvoju tehnologije, kako u oblasti izrade fontova, tako i u oblasti njihove primene. Da bi se uspešno primenjivali u novim okolnostima, neophodno je iznova stvarati nove fontove i unapređivati postojeće.
Predmet Pismo zastupljen je na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu na svim godinama i nivoima studija. Na prve dve godine osnovnih studija studenti se bave klasičnom i savremenom kaligrafijom, na trećoj godini posvećuju se tipografiji, a na završnoj, četvrtoj godini izrađuju tipografsko pismo u digitalnom obliku, u profesionalnom programu za izradu fontova. Napredne tehnike, kao što su programiranje, klase, multi-master i hromatski, višeslojni fontovi, obrađuju se na master i doktorskim studijama.
Na izložbi su predstavljeni odabrani radovi 23 autora, koji su diplomirali tokom prethodnih pet godina. Prikazani su radovi najvišeg kvaliteta i originalnosti, a bitan kriterijum je bio i taj da autor pokazuje interesovanje za bavljenje pismom i tipografijom i nakon završenih studija. S obzirom da je jako veliki broj studenata pohađao predmet Pismo u pomenutom periodu, veliki broj jednako kvalitetnih radova nije bilo moguće predstaviti ovaj put, ali se nadam da će jednog dana i oni biti prikazani.
Zahvaljujem se autorima koji su se odazvali pozivu da učestvuju, zatim, prof. Oliveri Stojadinović i Jani Oršolić, koje su mi pomogle oko selekcije radova onih autora kojima nisam predavao, kao i Mikiju Pješčiću, uredniku galerije, na ustupljenom prostoru.
Nadam se da će ovo okupljanje mladih autora, na izložbi i u katalogu, biti od koristi svima onima kojima su fontovi važni – izdavačkim kućama, raznim institucijama, kao i pojedincima.