23 ПИСМА
Изложба одабраних студентских радова из предмета Писмо на Факултету примењених уметности у Београду
Аутор изложбе: Ведран Ераковић
СКЦ, Краља Милана 48
Срећна галерија, 5–19. јуна 2014.
Отварање изложбе: четвртак, 5. јун у 19 h
Учесници: Александар Андрејић, Лазар Бодрожа, Светлана Вучић, Александар Глишић, Марија Димић, Радоман Дурковић, Стеван Ивић, Никола Јерковић, Сања Кустурица, Илија Лазаревић, Јелена Лугоња, Маријана Оршолић, Тамара Пешић, Мина Пишчевић, Маријана Радовић, Марија Рњак, Предраг Санадер, Вања Сеферовић, Тијана Смиљковић, Софија Станковић, Елда Станковић, Марина Станковић, Лука Тилингер
..........................................................................
Писмо, један од најзначајнијих проналазака у историји, има немерљив значај за културни и научни напредак човечанства. Не постоји цивилизација која је достигла значајан развој, а да јој у томе није помогла вештина писања. Историја, математика, астрономија… и друге важне области, не би могле да постоје без писма. Писане речи нам сведоче о прошлим догађајима, служимо се њима свакодневно, за праћење и бележење актуелних дешавања.
Током протеклих десетак година широм света долази до појачаног интересовања за обликовање типографских писама, појављује се велики број успешних издавача и појединаца, чак и у деловима света који нису познати по богатом типографском наслеђу. Осим што одувек имамо потребу да мењамо ствари у потрази за новим, другачијим и лепшим формама, разлоге за ову појаву треба тражити и у убрзаном развоју технологије, како у области израде фонтова, тако и у области њихове примене. Да би се успешно примењивали у новим околностима, неопходно је изнова стварати нове фонтове и унапређивати постојеће.
Предмет Писмо заступљен је на Факултету примењених уметности у Београду на свим годинама и нивоима студија. На прве две године основних студија студенти се баве класичном и савременом калиграфијом, на трећој години посвећују се типографији, а на завршној, четвртој години израђују типографско писмо у дигиталном облику, у професионалном програму за израду фонтова. Напредне технике, као што су програмирање, класе, мулти-мастер и хроматски, вишеслојни фонтови, обрађују се на мастер и докторским студијама.
На изложби су представљени одабрани радови 23 аутора, који су дипломирали током претходних пет година. Приказани су радови највишег квалитета и оригиналности, а битан критеријум је био и тај да аутор показује интересовање за бављење писмом и типографијом и након завршених студија. С обзиром да је јако велики број студената похађао предмет Писмо у поменутом периоду, велики број једнако квалитетних радова није било могуће представити овај пут, али се надам да ће једног дана и они бити приказани.
Захваљујем се ауторима који су се одазвали позиву да учествују, затим, проф. Оливери Стојадиновић и Јани Оршолић, које су ми помогле око селекције радова оних аутора којима нисам предавао, као и Микију Пјешчићу, уреднику галерије, на уступљеном простору.
Надам се да ће ово окупљање младих аутора, на изложби и у каталогу, бити од користи свима онима којима су фонтови важни – издавачким кућама, разним институцијама, као и појединцима.