GRAFITI: TKV
ZALJUBLJENA
U STREET ART
tekst i foto: Nenad Nikolić
maj 2007.
„Šabloni su za mene način dokumentovanja života; dokaz mog postojanja i način na koji se sa tim postojanjem nosim.” – iz knjige Stencil Graffiti Tristana Manka (Tristan Manco)
Dorćol... gde skoro renovirani svetlucavi kafići gutaju dokone Beogradske velmože sa pojačanim svrabom u gaćama i razvijenom pljuvačnom žlezdom... Ima velike sirotinje među beogradskom decom, kojoj sem para roditelji ništa drugo nisu mogli dati... (Duško Radović) oni se razmeću svojim polugumenim lepoticama takmičeći se količinom žutih okova... moderne Mide... Mladić, Zvezda, Žeks, i još po neki dokaz kreativnosti i političkog opredeljenja, kao murali ukrašavaju ne tako sveže ofarbane zidove.
Ali u svoj toj gužvi samodokazivanja zatičem neprekidno ponavljanje istih slika, pokušaj ostavljanja individualnog traga, ne previe ličnim, već i za stranca prepoznatljivim simbolima. Stencils... mrzi me da ih opisujem, opravdavam to činjenicom da su sa vaše desne strane slike, ukoliko ih već niste primetili. Elem... rešio sam da saznam što više o toj kod nas relativno mladoj sceni uličnih pečata. Za početak je poslužio internet, ali nije bilo dovoljno... bio mi je potreban razlog.... Definicija stensila od strane autora, da li u socijalnom i političkom kontekstu ili u zabavnom, zbijanje slika u ograničen prostor, njihovo preklapanje, ideja – izgled – funkcija – značenje. Pod pretpostavkom da postoji bliska veza između samog grafita njegovog značenja i označitelja, tražio sam odgovor od devojke koja je prepoznatljiva pod pseudonimom TKV...
Pre svega toga potrudiću se da opišem način izrade potrebnih šablona... koje sam saznao preko Stencil archive: ... potrebna je slika sa pojačanim kontrastom, koju prebacite u Photoshop, sredite od najtamnijih do najsvetlijih tonova (uprostite), zatim prebacite u Illustrator gde isprobate različite kolorističke šeme. Odvojite svaku boju kao poseban layer i tako ih štampate. U toku sečenja vršite ispravke ali morate paziti, ukoliko ne želite da vam se stencil raspadne. Kada završite sa sečenjem layera uradite test sprejom da biste videli greške. Ukoliko ste pogrešili ponovite proces dok ne budete zadovoljni. Pre prskanja dobro promućkajte sprej, a pre postavljanja drugog layera morate biti sigurni da je boja suva i spremna za drugi nanos, to je ključno. Takođe je preporučljivo da se prska napolju na suvom, kao i da se koristi maska.
Ovako u gotovo integralnoj verziji kuca ona, odgovarajući na moja pitanja u našem neočekivano jednostavno organizovanom web susretu:
TKV:
pa
Šablone sam počela da radim pre tri godine, znači 2004. kad sam imala 16 godina (sad imam još malo 19) :)
Prvi šablon ka bila je Amelija Pulen.
Inspiriše me sve što na neki način utiče na mene, bilo da je to muzika ili umetnost ili nešto drugo što me interesuje. Ili je možda to nešto što imam da kažem.
Šabloni su jedna vrsta štampe i veoma su laki za pravljenje.
Street art ti daje jednu veliku slobodu jer te ne ograničava na platno papir već je svaki zid tvoj prostor za izlaganje. Naravno treba da paziš gde šta radiš i da biraš mesta da to izgleda lepo. Kod nas se ne pridaje mnogo značaja ovakvoj vrsti izražavanja što je po meni velika greška jer street art ima velikog uticaja na ljude.
Street art je stvar bez koje ne mogu, koja me definiše onakvu kakva jesam :)
Konkretno što se tiče Fride Kalo (pošto si to pomenuo) meni se jako dopada njen rad i baš sam je proučavala pa sam odlučila da napravim šablon. Isto to važi i za Klimta. Nisu svi šabloni povezani.
Kritika... pa uglavnom sam čula kritike od onoga čija je fasada (par puta su me polivali vodom i gađali svačim) i prolaznika koji to vide kao vandalizam i mene kao štetočinu. Mislim da je svaka kritika dobra, da poboljšava rad tj. tera te da razmišljaš.
Niko se nije specijalno žalio zbog nekog izabranog motiva.:)
U suštini: kome se ne sviđa nek ne gleda - ja prihvatam svaki komentar i voljna sam da diskutujem o tome :)
Ne može nikada svima sve da se sviđa jel' da?
Gledajući moje šablone možeš da pratiš moje promene i saznanja. Takođe mislim da nije bitno ko sam ja Lično - vi vidite ono što ja radim i to je najbitnije - da vi iz toga izvučete poruku ili neku misao ili da vam se ne svidi pa da imate stav i o tome. Bilo kakva reakcija na to je ok - jer najgore je kad su ljudi ravnodušni - to znači da ništa nije doprlo do njih.
Ja jesam moji šabloni. Sve što vidite na njima je ono što se dešava oko mene ili u meni.
Tema: GRAFITI
Grafiti u Frukogorskoj
TKV
Ljubljana
Street art u Portugaliji