ГРАФИТИ: TKV –
ЗАЉУБЉЕНА
У STREET ART
текст и фото: Ненад Николић
мај 2007
„Шаблони су за мене начин документовања живота; доказ мог постојања и начин на који се са тим постојањем носим.” – из књиге Stencil Graffiti Тристана Манка (Tristan Manco).
Дорћол... где скоро реновирани светлуцави кафићи гутају доконе Београдске велможе са појачаним сврабом у гаћама и развијеном пљувачном жлездом... Има велике сиротиње међу београдском децом, којој сем пара родитељи ништа друго нису могли дати... (Душко Радовић) они се размећу својим полугуменим лепотицама такмичећи се количином жутих окова... модерне Миде... Младић, Звезда, Жекс, и још по неки доказ „креативности” и политичког опредељења, као мурали украшавају не тако свеже офарбане зидове.
Али у свој тој гужви самодоказивања затичем непрекидно понављање истих слика, покушај остављања индивидуалног трага, не превише личним, већ и за странца препознатљивим симболима. Stencils... мрзи ме да их описујем, оправдавам то чињеницом да су са ваше десне стране слике, уколико их већ нисте приметили. Елем... решио сам да сазнам што више о тој код нас релативно младој сцени уличних печата. За почетак је послужио интернет, али није било довољно... био ми је потребан разлог.... Дефиниција стенсила од стране аутора, да ли у социјалном и политичком контексту или у забавном, збијање слика у ограничен простор, њихово преклапање, идеја – изглед – функција – значење. Под претпоставком да постоји блиска веза између самог графита његовог значења и означитеља, тражио сам одговор од девојке која је препознатљива под псеудонимом TKV...
Пре свега тога потрудићу се да опишем начин израде потребних шаблона... које сам сазнао преко „Stencil archive”: ... потребна је слика са појачаним контрастом, коју пребаците у Photoshop, средите од најтамнијих до најсветлијих тонова (упростите), затим пребаците у Illustrator где испробате различите колористичке шеме. Одвојите сваку боју као посебан layer и тако их штампате. У току сечења вршите исправке али морате пазити, уколико не желите да вам се stencil распадне. Када завршите са сечењем layera урадите тест спрејом да бисте видели грешке. Уколико сте погрешили поновите процес док не будете задовољни. Пре прскања добро промућкајте спреј, а пре постављања другог layera морате бити сигурни да је боја сува и спремна за други нанос, то је кључно. Такође је препоручљиво да се прска напољу на сувом, као и да се користи маска.
Овако у готово интегралној верзији куца она, одговарајући на моја питања у нашем неочекивано једноставно организованом web сусрету:
TKV:
па
Шаблоне сам почела да радим пре три године, значи 2004. кад сам имала 16 година. (сад имам још мало 19) :)
Први шаблон који сам исекла била је Амелија Пулен.
Инспирише ме све што на неки начин утиче на мене, било да је то музика или уметност или нешто друго што ме интересује. Или је можда то нешто што имам да кажем.
Шаблони су једна врста штампе и веома су лаки за прављење.
Street art ти даје једну велику слободу јер те не ограницава на платно папир
већ је сваки зид твој простор за излагање.
Наравно треба да пазиш где шта радиш и да бираш места да то изгледа лепо.
Код нас се не придаје много значаја оваквој врсти изражавања што је по мени велика грешка јер стреет арт има великог утицаја на људе.
Street art је ствар без које не могу, која ме дефинише
онакву каква јесам :)
Конкретно што се тиче Фриде Кало (пошто си то поменуо)
мени се јако допада њен рад и баш сам је проучавала
па сам одлучила да направим шаблон. Исто то важи и за Климта.
Нису сви шаблони повезани.
Критика... па углавном сам чула критике од онога чија је фасада (пар пута су ме поливали водом и гађали свачим) и пролазника који то виде као вандализам и мене као штеточину. Мислим да је свака критика добра, да побољшава рад тј. тера те да размишљаш.
Нико се није специјално жалио због неког изабраног мотива.:)
У суштини: коме се не свиђа нек не гледа
– ја прихватам сваки коментар и вољна сам да дискутујем о томе :)
Не може никада свима све да се свиђа јел’ да?
Гледајући моје шаблоне можеш да пратиш моје промене и сазнања. Такође мислим да није битно ко сам ја Лично – ви видите оно што ја радим и то је најбитније – да ви из тога извучете поруку или неку мисао или да вам се не свиди па да имате став и о томе. било каква реакција на то је ок – јер најгоре је кад су људи равнодушни – то значи да ништа није допрло до њих.
Ја јесам моји шаблони. Све што видите на њима је оно што се дешава око мене или у мени.
Тема: ГРАФИТИ
Графити у Фрушкогорској
TKV
Љубљана
Street art у Португалији