RAZMJENA VJEŠTINA:
POKAŽI ŠTO UMJEŠ!

autor: Olivera Batajić
jul 2005.

U subotu, 11. juna 2005. u Kulturnom centru Rex, u Beogradu, u periodu između 12 i 16 časova, održao se program pod nazivom: „Razmjena vještina: pokaži što umješ!”. To je, inače, program koji se svake nedelje održava u Zagrebačkom net.kulturnom klubu mama, i upravo je deo te zagrebačke zajednice predstavio svoju ideju kod nas, sa ciljem da se takva okupljanja i nastave. Ono što je nosilac čitav priče je nesebična razmena znanja najšireg spektra. Od onih softverskih, preko hardverskih, do opravke točka na biciklu, i demontiranja katanaca.

Veče pre toga, dakle u petak, u istom prostoru, Marsel Mars, koji je idejni vođa rezmenjivačke trupe, održao je vrlo zanimljivo predavanje, kroz predstavljanje čitave ideje „Razmjena vještina”. Ono što je meni naročito privuklo pažnju, tokom tog predavanja, jeste bila sama vizelna prezentacija koja je pratila Marselovu priču. Iskoristila sam svoj flajer koji je informisao o sutrašnjem dešavanju (a na kojem se, pored informacija, nalazi i crtež koji u nekoliko poteza ilustruje kako napraviti avion od papira – upravo onaj koji je činio sastavni deo našeg detinjstva i koji smo kao prve veštine nesebično delili jedni sa drugima), i precrtavala Marselove „ljudiće”. „Ljudići”, u najrazčitijim akcijama, napravljeni su od slovnih karaktera. Ascii art! Iznad glava tih „ljudića” pojavljivao se i tekst, vodilja priče. Taj, uistinu teško čitljiv tekst, takođe je privlačio moju pažnju jer je svako slovo bilo izgrađeno, takođe, od slovnih karaktera. Kako, naravno, nisam uspela da zabeležim sve što mi se tu našlo interesantnim, a pokušavši da slušam isto tako zanimljivo predavanje, odlučila sam da autoru vizuelne atrakcije pišem i zamolim ga za cenjeni materijal. I tako sam saznala još mnoge korisne stvari i dobila još zanimljvih crteža koje ću ovde sa vama podeliti.

Na prvoj ilustraciji prikazani su „ljudići”

„Te sam ljudiće”, piše Marsel, „ja sam samcat nacrtao u ascii-u. Nisam imao nikakav predložak ali brijem da je moguće neke od njih i negdje drugdje naći s obzirom da ascii nije tako neograničen prostor kreacije.”

Na moje pitanje o zanimljivim slovima on odgovara: „Font od karaktera je u stvari program pod imenom Figlet (www.figlet.org) koji može za prikazivanje koristiti bilo koji monospace font, a sama kombinacija slova se događa prema pravilima nečega što se zovu Figlet fontovi. Skoro svi Figlet fontovi nastali su između 93-95. Ja bi jako volio vidjeti neki rivajvl. Postoji vrlo lak za korištenje webtool na: www.network-science.de/ascii/ gdje možeš pogledati kakvih sve Figlet fontova ima i igrati se sa svojim tekstovima u njima.”

A na moj komentar o njihovoj nečitljivosti, i pored interesantnosti na neki način ipak ružnim slovima, Marsel piše: „Stvari poput Figleta ne mogu biti ružne ;) Za većinu ljudi Geek kultura je vrhunac neukusa no kao i sa svim estetskim sudovima na krajnji sud utječe cijeli niz kompleksnih faktora koji čine sveukupni kontekst. Figlet je ultimativna ljepota ;)”

A onda su se pored „ljudića” u priču uvukle i „cybermitske životinje”. Evo i njihove slike (3, 4, 5).

I tako se razmena veština nastavila i van granica kulturnog centra Rex, i Beograda. Marselu mnogo hvala na inspiraciji i vrlo korisnim savetima i predlozima i linkovima.

A sada, svi na posao, i kreiranje novog ASCII sveta i Figlet „rivajvla”, a „razmjena je svaki dan!”. Svoje svetove podelite i sa nama, a mi ćemo ih objaviti na Tipometar sajtu. Predloge šaljite na mail: tema@tipometar.org

Detaljnije o „Razmјеni vještina” možete pogledati na sajtu www.razmjenavjestina.org

Rad Marsela Marsa objavljen je pod licencom Creative Commons Imenovanje-Dijeli pod istim uvjetima. Da biste vidjeli kopiju te licence posjetite creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/ ili pošaljite pismo na
Creative Commons
559 Nathan Abbott Way
Stanford
California 94305, USA


Tema: EMOTIKONI
Japanski emotikoni
Emotikoni