РАЗМЈЕНА ВЈЕШТИНА:
ПОКАЖИ ШТО УМЈЕШ!
аутор: Оливера Батајић
јул 2005.
У суботу, 11. јуна 2005. у Културном центру Рекс, у Београду, у периоду између 12 и 16 часова, одржао се програм под називом: „Размјена вјештина: покажи што умјеш!”. То је, иначе, програм који се сваке недеље одржава у Загребачком нет.културном клубу мама, и управо је део те загребачке заједнице представио своју идеју код нас, са циљем да се таква окупљања, и наставе. Оно што је носилац читав приче је несебична размена знања најширег спектра. Од оних софтверских, преко хардверских, до оправке точка на бициклу, и демонтирања катанаца.
Вече пре тога, дакле у петак, у истом простору, Марсел Марс, који је идејни вођа резмењивачке трупе, одржао је врло занимљиво предавање, кроз представљање читаве идеје „Размјена вјештина”. Оно што је мени нарочито привукло пажњу, током тог предавања, јесте била сама визелна презентација која је пратила Марселову причу. Искористила сам свој флајер који је информисао о сутрашњем дешавању (а на којем се, поред информација, налази и цртеж који у неколико потеза илуструје како направити авион од папира – управо онај који је чинио саставни део нашег детињства и који смо као прве вештине несебично делили једни са другима), и прецртавала Марселове „људиће”. „Људићи”, у најразчитијим акцијама, направљени су од словних карактера. Ascii арт! Изнад глава тих „људића” појављивао се и текст, водиља приче. Тај, уистину тешко читљив текст, такође је привлачио моју пажњу јер је свако слово било изграђено, такође, од словних карактера. Како, наравно, нисам успела да забележим све што ми се ту нашло интересантним, а покушавши да слушам исто тако занимљиво предавање, одлучила сам да аутору визуелне атракције пишем и замолим га за цењени материјал. И тако сам сазнала још многе корисне ствари и добила још занимљвих цртежа које ћу овде са вама поделити.
На илустрацији број 2. приказани су „људићи”
„Те сам људиће”, пише Марсел, „ја сам самцат нацртао у ascii-у. Нисам имао никакав предложак али бријем да је могуће неке од њих и негдје другдје наћи с обзиром да ascii није тако неограничен простор креације.”
На моје питање о занимљивим словима он одговара: „Фонт од карактера је у ствари програм под именом Фиглет (www.figlet.org) који може за приказивање користити било који моноспејс фонт, а сама комбинација слова се догађа према правилима нечега што се зову Фиглет фонтови. Скоро сви Фиглет фонтови настали су између 93-95. Ја би јако волио видјети неки ривајвл. Постоји врло лак за кориштење вебтул на: www.network-science.de/ascii/ гдје можеш погледати каквих све Фиглет фонтова има и играти се са својим текстовима у њима.”
А на мој коментар о њиховој нечитљивости, и поред интересантности на неки начин ипак ружним словима, Марсел пише: „Ствари попут Фиглета не могу бити ружне ;) За већину људи Геек култура је врхунац неукуса но као и са свим естетским судовима на крајњи суд утјече цијели низ комплексних фактора који чине свеукупни контекст. Фиглет је ултимативна љепота ;)”
А онда су се поред „људића” у причу увукле и „сајбермитске животиње”. Ево и њихове слике (3, 4, 5).
И тако се размена вештина наставила и ван граница културног центра Рекс, и Београда. Марселу много хвала на инспирацији и врло корисним саветима и предлозима и линковима.
А сада, сви на посао, и креирање новог ASCII света и Фиглет „ривајвла”, а „размјена је сваки дан!”. Своје светове поделите и са нама, а ми ћемо их објавити на Типометар сајту. Предлоге шаљите на мејл: tema@tipometar.org
Детаљније о „Размејни вјештина” можете погледати на сајту www.razmjenavjestina.org
Рад Марсела Марса објављен је под лиценцом Creative Commons Именовање-Дијели под истим увјетима. Да бисте видјели копију те лиценце посјетите creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/ или пошаљите писмо на
Creative Commons
559 Nathan Abbott Way
Stanford
California 94305, USA
Тема: ЕМОТИКОНИ
Јапански емотикони
Емотикони