KADA KAŽEM NOVINA...
januar 2007.

Prošlog meseca, 25. januara 2007. godine, na svoj 103. rođendan, novina Politika je izašla sa drugačijim izgledom. Pored novog ćiriličnog pisma, urađen je i novi dizajn. Mišljenja o novom izgledu su razna. Postoje mnogi komentari a neke od njih možete pročitati na ovoj strani. Olivera Stojadinović i Jana Nikolić dale su svoje viđenje novog izgleda lista, a vi se priključite sa svojim mišljenjem.


autor: Olivera Stojadinović

Pred nama je nova, svetla, sveža, umivena, sređena, ulepšana, redizajnirana Politika.

Sama činjenica da je taj poduhvat preduzet značajna je sama po sebi. U svetu je poslednjih nekoliko godina redizajn stvar prestiža i korak koji su preduzele gotovo sve novine koje drže do sebe. Uz doterivanje preloma po pravilu se naručuje i komplet pisama rađen ekskluzivno u tu svrhu. Nedavno smo slušali o familiji od 200 fontova urađenih za Gardijan, a pre nešto više od godinu dana slovenačko Delo je izašlo sa novim izgledom i sopstvenim pismom.

Da krenemo od glave: po meni, mogla bi da bude veća. Možda je u pitanju navika, ali mi glava izgleda sitno, a slova u njoj nekako zbijena. Nisam egzaktno upoređivala staru i novu glavu, govorim isključivo o utisku.

Dalje, veličina osnovnog teksta: smatram da bi je trebalo za nijansu smanjiti. Jeste on sada čitljiv i svetao, ali, možda previše. Nekadašnji uži stubac imao je 32 slova u redu, sada, kada je stubac proširen (bilo ih je 6, sada ih ima 5), opet ih je 32. U čemu je dobitak? Širi stubac je mogao da obezbedi bolji slog sa manje podeljenih reči, ali je ta prednost nestala povećanjem veličine slova. Argument da su sada slova čitljivija onima koji lošije vide ne stoji: ko čita sa naočarima moraće da ih upotrebi i za ovu veličinu slova, a ko dobro vidi ionako neće imati problema. Posledica je i da članci zauzimaju više prostora, pa neki duži sastavi obeshrabruju svojim dimenzijama, a dnevne novine dobijaju kvalitete književnog časopisa (što je lepo, ali, da li je primereno?).

Asketski princip po kome su linije proterane sa stranica, a članci se odvajaju isključivo belinama funkcioniše samo ako se vešto primeni, što se do sada razlikovalo od broja do broja, pa su poneke stranice delovale raspasovano, posebno kad bi se belina prostirala poprečno preko celog formata. (Malo mi je laknulo kada sam sporadično spazila neke istačkane linije.)

Izrada pisma poverena je čuvenom Jovici Veljoviću, što je bio dobar potez, a najveći je dobitak što je sam autor imao motiv da obelodani i neku svoju ćirilicu, posle niza pisama koja su sadržala isključivo latinicu. Vreme koje je imao na raspolaganju je bilo izuzetno kratko i rezultat predstavlja pravi podvig, ali je logično da će morati da se doteruje i dopunjuje u hodu, jer tipografsko pismo traži vreme za svoje sazrevanje.

Uspravno serifno pismo koje se koristi za tekst lepih je proporcija i veoma čitljivo. U odnosu na prethodna Veljovićeva pisma malo je mekše nego što bi se to od njega očekivalo. Naprotiv, kurziv je oštar, pravi kaligrafski, možda malo uži nego što je to dobro za novinski slog, ali lepo izgleda u veličini u kojoj su složena imena autora članaka. Pojedina slova će najverovatnije doživeti male prepravke u obliku i detaljima.

Sanserif nema stilske veze sa serifnim oblikom i stoji uz istoimeni serif u istom odnosu kao Helvetika uz Tajms, što je svakako namerno urađeno. Dakle, ne radi se o serifnoj i sanserifnoj varijanti istog pisma, već o dva različita pisma koja funkcionišu zajedno. I ovde bi bilo dobro podesiti poneko slovo.

Za naslove je korišćen isti font kao i za tekst, ali će svakako biti bolje kada se napravi poseban font za naslove koji će imati malo drugačije proporcije i razmake. Kod uveličanih slova naziru se detalji kod kojih će svakako doći do finih podešavanja: debljine poteza, visine i dužine pojedinih slova, oblika završetaka, kao i razmaka.

Da zaključim: redizajn Politike je uspeo i za svaku pohvalu, a pojedini detalji sigurno će se još menjati. Ponosni smo što su se u timu našli naši tipometarci: Olivera Batajić i Vedran Eraković.


autor: Jana Nikolić

Strepela sam za prvi broj redizajnirane „Politike” kao da sam i sama učestvovala u radu na redizajnu, jer znam za standardno prisutni kritički stav javnosti na apsolutno svaku zadatu temu. Komentari koje usput slušam ovih dana od stručne i nestručne okoline uglavnom su brutalno negativni bez nekakvih realnih argumenata koji bi ih potkrepili. Opet imam osećaj da retko ko pomišlja koliki rad i angažovanje stoji iza toga što je pred njima i prenebregava se kredibilitet kreativnog i art direktora i njihove ekipe. Za svakog pravog dizajnera angažovanje na ovakvom projektu je prvenstveno lični izazov. Bez obzira na političke potke koje su na ovoj teritoriji uvek aktuelne, redizajnirati „Politiku” jeste jedan ozbiljan projekat koji spada u vizuelno opisivanje naše zemlje.

Lagano redizajniran logo novina, pažljivo postavljen na sredinu u precizno elegantno odmerenoj veličini, čisto sa obe strane, ispod fine tanane linije sa osnovnim informacijama, sićušnim. Pa zar to samo ja primećujem!? Svaka je persona našla za pravo da prokomentariše kako joj se ovaj novi produžetak na L baš ne sviđa ni malo. Pomislio bi čovek da nam je najzad postalo dosadno kada su sasvim obični ljudi počeli da se bave ovakvim stvarima. Nije to bila nikakva dizajn gerila akcija. Da li ste videli razigranu kulturu, pa feljton, fenomenalne praznine koje oplemenjuju novine približavajući ih knjizi. Koliko je pametno tako elegantno edukovati javnost. Niko ne primećuje šta je u stvari tu promenjeno, ali im se čini da je strana nekako svetlija i da nekako lakše čitaju... Pa to je redizajn!

I font o kome se toliko pričalo i koji smo toliko iščekivali – sasvim je lep, volim te drastične razlike između obične i italik verzije. Postoji tu mnogo stvari koje me još uvek zbunjuju, razmišljam da li je font prvenstveno projektovan za tekst pa ima nekih neobičnih poteza – na malom z, na primer to donje zatvaranje je jako neobično. I veliko J koje ide ispod osnovne linije... Ali, dalje od detalja, naslovna strana je toliko hrabro očišćena, samo jedna velika slika, naslov, nema šarenila, kompletno je u kontrastu sa ostalom dnevnom štampom. Kompletan redizajn, koji bi za početak imao suštinu a ne formu, bio bi još veće osveženje. To ovoga puta nije bila početna tačka.


Tema: REDIZAJN NOVINA

Redizajn Gardijana