КАДА КАЖЕМ НОВИНА...
јануар 2007.
Прошлог месеца, 25. јануара 2007. године, на свој 103. рођендан, новине Политика су изашле са другачијим изгледом. Поред новог ћириличног писма, урађен је и нови дизајн. Мишљења о новом изгледу су разна. Постоје многи коментари а неке од њих можете прочитати на овој страни. Оливера Стојадиновић и Јана Николић дале су своје виђење новог изгледа листа, а ви се прикључите са својим мишљењем.
аутор: Оливера Стојадиновић
Пред нама је нова, светла, свежа, умивена, сређена, улепшана, редизајнирана Политика.
Сама чињеница да је тај подухват предузет значајна је сама по себи. У свету је последњих неколико година редизајн ствар престижа и корак који су предузеле готово све новине које држе до себе. Уз дотеривање прелома по правилу се наручује и комплет писама рађен ексклузивно у ту сврху. Недавно смо слушали о фамилији од 200 фонтова урађених за Гардијан , а пре нешто више од годину дана словеначко Дело је изашло са новим изгледом и сопственим писмом.
Да кренемо од главе : по мени, могла би да буде већа. Можда је у питању навика, али ми глава изгледа ситно, а слова у њој некако збијена. Нисам егзактно упоређивала стару и нову главу, говорим искључиво о утиску.
Даље, величина основног текста: сматрам да би је требало за нијансу смањити. Јесте он сада читљив и светао, али, можда превише. Некадашњи ужи стубац имао је 32 слова у реду, сада, када је стубац проширен (било их је 6, сада их има 5), опет их је 32. У чему је добитак? Шири стубац је могао да обезбеди бољи слог са мање подељених речи, али је та предност нестала повећањем величине слова. Аргумент да су сада слова читљивија онима који лошије виде не стоји: ко чита са наочарима мораће да их употреби и за ову величину слова, а ко добро види ионако неће имати проблема. Последица је и да чланци заузимају више простора, па неки дужи састави обесхрабрују својим димензијама, а дневне новине добијају квалитете књижевног часописа (што је лепо, али, да ли је примерено?).
Аскетски принцип по коме су линије протеране са страница, а чланци се одвајају искључиво белинама функционише само ако се вешто примени, што се до сада разликовало од броја до броја, па су понеке странице деловале распасовано, посебно кад би се белина простирала попречно преко целог формата. (Мало ми је лакнуло када сам спорадично спазила неке истачкане линије.)
Израда писма поверена је чувеном Јовици Вељовићу , што је био добар потез, а највећи је добитак што је сам аутор имао мотив да обелодани и неку своју ћирилицу, после низа писама која су садржала искључиво латиницу. Време које је имао на располагању је било изузетно кратко и резултат представља прави подвиг, али је логично да ће морати да се дотерује и допуњује у ходу, јер типографско писмо тражи време за своје сазревање.
Усправно серифно писмо које се користи за текст лепих је пропорција и веома читљиво . У односу на претходна Вељовићева писма мало је мекше него што би се то од њега очекивало. Напротив, курзив је оштар, прави калиграфски, можда мало ужи него што је то добро за новински слог, али лепо изгледа у величини у којој су сложена имена аутора чланака. Поједина слова ће највероватније доживети мале преправке у облику и детаљима.
Сансериф нема стилске везе са серифним обликом и стоји уз истоимени сериф у истом односу као Хелветика уз Тајмс, што је свакако намерно урађено. Дакле, не ради се о серифној и сансерифној варијанти истог писма, већ о два различита писма која функционишу заједно. И овде би било добро подесити понеко слово .
За наслове је коришћен исти фонт као и за текст, али ће свакако бити боље када се направи посебан фонт за наслове који ће имати мало другачије пропорције и размаке. Код увеличаних слова назиру се детаљи код којих ће свакако доћи до финих подешавања: дебљине потеза, висине и дужине појединих слова, облика завршетака, као и размака.
Да закључим: редизајн Политике је успео и за сваку похвалу, а поједини детаљи сигурно ће се још мењати. Поносни смо што су се у тиму нашли наши типометарци: Оливера Батајић и Ведран Ераковић.
аутор: Јана Николић
Стрепела сам за први број редизајниране „Политике” као да сам и сама учествовала у раду на редизајну, јер знам за стандардно присутни критички став јавности на апсолутно сваку задату тему. Коментари које успут слушам ових дана од стручне и нестручне околине углавном су брутално негативни без некаквих реалних аргумената који би их поткрепили. Опет имам осећај да ретко ко помишља колики рад и ангажовање стоји иза тога што је пред њима и пренебрегава се кредибилитет креативног и арт директора и њихове екипе. За сваког правог дизајнера ангажовање на оваквом пројекту је првенствено лични изазов. Без обзира на политичке потке које су на овој територији увек актуелне, редизајнирати „Политику” јесте један озбиљан пројекат који спада у визуелно описивање наше земље.
Лагано редизајниран лого новина, пажљиво постављен на средину у прецизно елегантно одмереној величини, чисто са обе стране, испод фине танане линије са основним информацијама, сићушним. Па зар то само ја примећујем!? Свака је персона нашла за право да прокоментарише како јој се овај нови продужетак на Л баш не свиђа ни мало. Помислио би човек да нам је најзад постало досадно када су сасвим обични људи почели да се баве оваквим стварима. Није то била никаква дизајн герила акција. Да ли сте видели разиграну културу, па фељтон , феноменалне празнине које оплемењују новине приближавајући их књизи. Колико је паметно тако елегантно едуковати јавност. Нико не примећује шта је у ствари ту промењено, али им се чини да је страна некако светлија и да некако лакше читају... Па то је редизајн!
И фонт о коме се толико причало и који смо толико ишчекивали – сасвим је леп, волим те драстичне разлике између обичне и италик верзије. Постоји ту много ствари које ме још увек збуњују, размишљам да ли је фонт првенствено пројектован за текст па има неких необичних потеза – на малом з , на пример то доње затварање је јако необично. И велико Ј које иде испод основне линије... Али, даље од детаља, насловна страна је толико храбро очишћена, само једна велика слика, наслов, нема шаренила, комплетно је у контрасту са осталом дневном штампом. Комплетан редизајн, који би за почетак имао суштину а не форму, био би још веће освежење. То овога пута није била почетна тачка.
Тема: РЕДИЗАЈН НОВИНА
Редизајн Гардијана