JAPAN: OSVEŽAVAJUĆA PIĆA
autor: Jana Nikolić
fotografije: Irena Milenković
januar 2007.

Osvežavajuća pića nigde nisu ovako osvežavajuća! Uvek su nova, svaka sezona priredi neki specijal, ograničenu seriju ili novi ukus. Ambalaže su toliko lepe da mi se čini da bih ih birala kao modne detalje, u tonu sa suknjom ili u kontrastu sa kaputom. Fauchon čaj od breskve uz šal, Calpis Water uz tašnu na tufne. Vitamin Water kad se setim Njujorka, Co-Up neodoljivo podseća na Koktu.

Čak i Koka Koline komercijalne ambalaže imaju neki specifični ton, plemenitije su i karakterističnije nego one na koje smo navikli. Pogledajte te Fante! Ne nose gorčinu bezbrojnih ispravki i ustupaka klijentu iako je japanski dizajner prošao apsolutno isti proces i morao da se izbori sa istom knjigom standarda. I sam oblik boce je zbunjujuće zabavan, podseća na one balone koje vezuju u čvorove i pretvaraju u razna stvorenja.

U osnovi su boce jako slične onima na našem tržištu, ali ovako potpuno „obučene“ u etiketu zaokruženije su celine i naročito privlačno izgledaju ako stoje u grupi sa proizvodima iz iste linije.

Ono što ne vidimo ovde su ambalaže za vodu koje se jasnije izdvajaju, jasno su profilisane, idu na ledenu svežinu postignutu ultramarin bojom plastične boce ili pouzdan i hladan apotekarski prizvuk dobijen kombinacijom atipične metalne boce i jednostavnog dizajna u dve flah boje. Obične vode su u većini slučajeva kombinacija providnosti, bele i intenzivnih plavih nijansi, a aromatizovane vode su potpuno drugačije – uvodi se boja i meke ilustracije, tako da ove ambalaže počinju da liče na mirišljave destilovane vode za peglanje.

Čajevi često imaju neku starinsku notu u dizajnu, u prvi plan stavljaju atribute kao prvi, najbolji, zdrav. Kaligrafija je bliža izvornom ispisu, to nisu moderni sanserifni fontovi. Dok se na ostalim pićima ističe par dobro osmišljenih reči koje upečatljivo predstavljaju piće koje stoji pred nama, čajevi često imaju mnogo više teksta, pričaju o sadržaju, kvalitetu, pouzdanosti i tradiciji koja stoji iza napitka.

I na kraju, kao što je i u našim rafovima ostalo još samo nekoliko starih etiketa, kao što je ona za šljivovicu koju je ispisao Petričić, i Japanci imaju retro etikete koje ih nasmeju i obraduju. Ove dve, za bezalkoholno pivo i bezalkoholno vino izazivaju reakciju sličnu našoj na stare ambalaže za čokolade „Braco“ i „Seka“. Japanci su napravili veliku prodavnicu sa retro proizvodima u svojim originalnim ambalažama, a ovde su osvanuli bilbordi koji predstavljaju nove ambalaže YU čokolada. Izgleda da jedino velika tržišta mogu da podnesu dugoročno finansiranje uspomena.

Tema: JAPAN
Sušeni okean u šarenoj kesici
Tokyo Design Week 2006