ЈАПАН: ОСВЕЖАВАЈУЋА ПИЋА
Аутор: Јана Николић
фотографије: Ирена Миленковић
јануар 2007.
Освежавајућа пића нигде нису овако освежавајућа! Увек су нова, свака сезона приреди неки специјал, ограничену серију или нови укус. Амбалаже су толико лепе да ми се чини да бих их бирала као модне детаље, у тону са сукњом или у контрасту са капутом. Fauchon чај од брескве уз шал, Calpis Water уз ташну на туфне. Vitamin Water кад се сетим Њујорка, Co-Up неодољиво подсећа на Кокту.
Чак и Кока Колине комерцијалне амбалаже имају неки специфични тон, племенитије су и карактеристичније него оне на које смо навикли. Погледајте те Фанте! Не носе горчину безбројних исправки и уступака клијенту иако је јапански дизајнер прошао апсолутно исти процес и морао да се избори са истом књигом стандарда. И сам облик боце је збуњујуће забаван, подсећа на оне балоне које везују у чворове и претварају у разна створења.
У основи су боце јако сличне онима на нашем тржишту, али овако потпуно „обучене“ у етикету заокруженије су целине и нарочито привлачно изгледају ако стоје у групи са производима из исте линије.
Оно што не видимо овде су амбалаже за воду које се јасније издвајају, јасно су профилисане, иду на ледену свежину постигнуту ултрамарин бојом пластичне боце или поуздан и хладан апотекарски призвук добијен комбинацијом атипичне металне боце и једноставног дизајна у две флах боје. Обичне воде су у већини случајева комбинација провидности, беле и интензивних плавих нијанси, а ароматизоване воде су потпуно другачије – уводи се боја и меке илустрације, тако да ове амбалаже почињу да личе на миришљаве дестиловане воде за пеглање.
Чајеви често имају неку старинску ноту у дизајну, у први план стављају атрибуте као први, најбољи, здрав. Калиграфија је ближа изворном испису, то нису модерни сансерифни фонтови. Док се на осталим пићима истиче пар добро осмишљених речи које упечатљиво представљају пиће које стоји пред нама, чајеви често имају много више текста, причају о садржају, квалитету, поузданости и традицији која стоји иза напитка.
И на крају, као што је и у нашим рафовима остало још само неколико старих етикета, као што је она за шљивовицу коју је исписао Петричић, и Јапанци имају ретро етикете које их насмеју и обрадују. Ове две, за безалкохолно пиво и безалкохолно вино изазивају реакцију сличну нашој на старе амбалаже за чоколаде „Брацо“ и „Сека“. Јапанци су направили велику продавницу са ретро производима у својим оригиналним амбалажама, а овде су осванули билборди који представљају нове амбалаже YU чоколада. Изгледа да једино велика тржишта могу да поднесу дугорочно финансирање успомена.
Тема: ЈАПАН
Tokyo Design Week 2006
Сушени океан у шареној кесици