MAJMUNSKA ŠTRUDLA
Iz knjige SLOVA KENTAURI (treći deo)
autor: Rastko Ćirić
I znak @, koji je danas obavezan deo svake internet adrese, takođe je ligatura.
Znak ovog oblika nastao je mnogo pre računara, verovatno u 6. ili 7. veku, od srednjovekovne skraćenice »ad«, što na latinskom znači »ka, do, prema«. U to vreme pisalo se pismom koje se zove uncijal. Uncijalno »d« bilo je zaobljeno, sa dugim gornjim produžetkom. Spajanjem ova dva slova vremenom se »rep« slova d produžavao, dok nije sasvim zaokružio slovo a, gradeći znak kakav danas koristimo. Značenje ovog znaka na Internet adresama danas je »pri«: korisnik kompjutera PRI određenom računaru ili serveru.
Pre Interneta ovaj znak se upotrebljavao u poslovnim spisima, a značio je »svaki, po« (each), na primer: »4 apples @ $.35 = $1.40« (četiri jabuke, svaka po 0,35 dolara, ukupno 1,40 dolara). Iako nije bio u preterano velikoj upotrebi, ipak se našao na tastaturi pisaćih mašina, da bi bio uključen kao jedan od posebnih ’karaktera’ (znakova) na ASCII (aski) setu koji je postao standardan za kompjuterske tastature. Jula 1972. godine Rej Tomlinson, glavni programer ARPANET-a, prethodnika Interneta, tražio je znak kojim bi u adresi odvojio ime korisnika od imena mašine koju je upotrebljavao. To je morala da bude oznaka koja se ni u kom slučaju neće nalaziti ni u jednom imenu. Od svih ponuđenih znakova koji su već postojali na tastaturi Tomlinson je izabrao @, verovatno zato što je najmanje do tada bio u upotrebi, i ne sluteći da je stvorio simbol čitave jedne oblasti komunikacija. Danas se ovaj znak nalazi na svim poslovnim pismima, vizit-kartama, reklamama, adresama u novinama i časopisima i koristi ga ceo svet.
Mi ga iz milošte zovemo MAJMUN, MAJMUNSKO A, MANKI, dok finiji svet koristi englesko ET (at). Naziv »majmun« po svoj prilici je samo preuzet iz engleskog, i to tek nakon pojave Interneta. A zašto baš majmun? Verovatno zato što engleska reč APE (ejp, majmun) počinje na slovo A, što je izazvalo ovu predstavu.
EVO KAKO @ ZOVU RAZNI NARODI U SVETU:
Engleska: »komercijalno et« (commercial at)
Francuska: PUŽ ili PUŽIĆ (petit escargot), AROBAS (arobas; značenje vidi
pod: Latinska Amerika)
Švedska: SURLASTO A (snabela, zvaničan naziv), CREVASTO A (alfaslang), UVIJENO A (krullalfa), MAJMUNSKO UVO (apöra), SLONOVO UVO (elefantöra), ROLAT S KIMOM (kanelbulle)
Norveška: ROLAT S KIMOM (kanel-bolle)
Finska: MAČJI REP (mian)
Rusija: PSIĆ (Sobačka)
Italija: PUŽ, PUŽIĆ (chiocciola, chiocciolina)
Češka: RINGLICA (zavínác)
Holandija: MAJMUNČIĆEV REP (apestaart, api)
Nemačka: OKAČENI MAJMUN (Klammeraffe)
Danska: »A« SA SURLOM (snabel)
Izrael: ŠTRUDLA (Shtrudel)
Mađarska: LARVA (kukac)
Rumunija: MAJMUNOV REP (coada de maimuta)
Latinska Amerika: AROBA (arroba, španska mera za vino)
Kina, Tajvan: MIŠIĆ (mali miš) (sjao lao šu)
Grčka: PATKICA (papi)
Koreja: PUŽ (dalfengi)
ŠTA SU LIGATURE
SLOVA KENTAURI (prvi deo)
END ILI ET
SLOVA KENTAURI (drugi deo)
MONOGRAMI I ZNACI
SLOVA KENTAURI (četvrti deo)