TIPO BRDA 08
Još jedna u nizu sjajnih tipografskih radionica
autor: Milica Pantelić
fotografije: Lucijan Bratuš
Već čuvena slovenačka radionica Tipo Brda, na čelu sa profesorom Akademije za likovnu umetnost i oblikovanje u Ljubljani, Lucijanom Bratušem i uz pomoć dizajnera Tomata Košira, još jednom je okupila grupu od 12 mladih entuzijasta – zaljubljenika u tipografiju. I ove godine, Tipo Brda su iskazala izuzetno gostoprimstvo prijateljima tipografije koji dolaze ovog puta sa Fakulteta Primenjenih Umetnosti u Beogradu.
Svoju tradiciju dugu 10 godina, Tipo Brda su ove zime krunisala jednom zanimljivom izmenom u dosadašnjoj praksi. Naime, umesto standardnog zadatka, a to je oblikovanje fonta po sopstvenom senzibilitetu, trebalo je odgovoriti i na zadatak pokrenut od strane Kulturnog udruženja Myra Locatelli.
Selo Čiginj, smešteno u blizini prelepih alpskih venaca, već neko vreme je na meti turista opčinjenih prirodnim lepotama, raznolikim sportskim aktivnostima i atrakcijama seoskog turizma. Prodajom kuća strancima, ovo selo je možda dobilo na reputaciji, ali opasnost od pada u zaborav lokalnog identiteta vremenom se povećava. Stoga je, na inicijativu Kulturnog udruženja Myra Locatelli koje vodi književnik Zdravko Duša, odlučeno da se ublaži koliko god je moguće ovaj neželjeni sled događaja, tako što će lokalna imena ovih kuća, zajedno sa dijalektom, ostati zapisana. Svaka kuća u selu dobiće mermernu ploču sa svojim imenom ispisanim tako da svaki posetilac može da ga pročita pravilno u dijalektu.
Zadatak tipografa-entuzijasta bio je ozbiljan. Trebalo je dobro razmisliti i smisliti način za ispisivanje specifičnih poluglasova za koje fonetski znakovi ne postoje. Zatim, precizno, kako tipografski tako i likovno, osmisliti šezdesetak tabli za ove kuće. Svaki učesnik radionice uradio je po pet naziva kuća i zatim napravio prezentaciju u vidu plakata. Svi natpisi su urađeni istim fontom Čiginj Mantinia, koji je priredio profesor Bratuš.
Međutim, ovaj minuciozni posao sedmodnevnog konstruisanja ligatura vrlo uspešno je obavljen zahvaljujući izuzetno prijatnoj atmosferi, još prijatnijem smeštaju i specijalitetima lokalne kuhinje. Neprekidna borba učesnika radionice sastojala se u iznalaženju kompromisa između ozbiljnog rada i mnogobrojnih izvora zabave koji bi mlade umetnike, žedne života, radosti i dobrog provoda, lako mogle skrenuti sa pravog puta. Puta spasenja jednog slovenačkog bisera, sela Čiginj.
Tomato Košir
Jure Kožuh
Tanja Semion
Aljaž Vindiš
Jure Legac
Ana Farkaš
Žiga Artnak
Miha Kosmač
Peter Koštrun
Milica Pantelić
Nemanja Joanović
Lucijan Bratuš
Prethodne radionice:
Tipo Brda 06
Tipo Brda 07