TIPOBERBA 2012.
Radionica tipografske ćirilice
autor: Ivana Ćirović
Tipoberba je druga radionica tipografske ćirilice održana u organizaciji Tipometra, a pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Srbije.
Radionica je održana u periodu od 13. do 22. septembra u selu Tršić koje se nalazi 9 kilometara jugoistočno od Loznice i rodno je mesto Vuka Stefanovića Karadžića. U selu se nalazi etnografski park sa spomen-kućom, objekti narodne kulture kao i Saborište gde se organizuju Vukov sabor i Đački Vukov sabor.
Bili smo smešteni u konaku porodice Mišić koja nam je omogućila da uživamo u prijatnom seoskom ambijentu kao i u čarima domaće kuhinje.
Radionicu je činilo devet učesnika, na čelu sa Vedranom Erakovićem koji je bio glavni predavač.
Cilj ovogodišnje radionice bio je stvaranje originalnih ćiriličnih tipografskih pisama, kao i početak rekonstrukcije rukopisa Vuka Stefanovića Karadžića. Učesnici su kroz stručna teorijska predavanja unapredili znanja o osnovama naprednog programiranja kao i rada sa multi-master fontovima.
Čast da prisustvuju radionici učinili su nam gostujući predavači Jana Oršolić, docent na Fakultetu primenjenih umetnosti i Borut Vild profesor na Fakultetu za medije i komunikacije. Njihova predavanja bila su inspirativna razmena iskustava i znanja vezana za tipografiju.
Veliku zahvalnost dugujemo direktorki Dajani Đedović i likovnom uredniku Dragi Tomiću iz Centra za kulturu Vuk Karadžić iz Loznice. Oni su nam omogućili učešće na 78. Vukovom saboru u vidu izložbe, na kojoj su predstavljena pisma nastala na prošlogodišnjoj radionici.
Ovogodišnje prezentacije tipografskih pisama izložene su na 57. međunarodnom beogradskom sajmu knjiga, od 21. do 28. oktobra.
Učesnici radionice:
Marija Rnjak
Ilija Lazarević
Nikola Stojanović
Sanja Grbić
Marijana Oršolić
Tamara Pešić
Tanja Stevanović
Ivana Ćirović
Vedran Eraković
REKONSTRUKCIJA RUKOPISA VUKA KARADŽIĆA
autor: Vedran Eraković
Ovogodišnja radionica je posebna po tome što je na njoj započet rad na rekonstrukciji Vukovog rukopisa. Za izradu fonta Vuk koristi se najnovija tehnologija, kao što je programiranje u OpenType okruženju, pa će font verno imitirati Vukov rukopis. Ukratko, radi se o tome da će svako slovo imati nekoliko različitih varijanti koje će se ubacivati automatski prilikom kucanja, kao što, na primer, dobijamo drugačije oblike istih slova prilikom pisanja.
Pripreme za izradu ovog tipografskog pisma započete su mnogo ranije, a veliku pomoć u prikupljanju materijala neophodnog za izradu fonta dobili smo od Snežane Bojić iz Vukove zadužbine, kao i od Mile Stanića, zamenika upravnika Arhive SANU.
ĆIRILICE IZ TRŠIĆA
autor: Olivera Stojadinović
Učesnici radionice Tipoberba, radeći vredno i predano tokom devet dana, realizovali su svoje originalne tipografske ćirilice u radnoj atmosferi i dobrom raspoloženju, razmenjujući međusobno iskustva i koristeći savete mentora radionice Vedrana Erakovića.
Marija Rnjak, najmlađa učesnica, započela je rad na fontu Vuk uz svesrdnu pomoć Vedrana Erakovića koji je prethodno uzorke Vukovog rukopisa snimio u Arhivi SANU. Ovaj obiman posao nije mogao da bude završen tokom trajanja radionice, ali je urađen značajan deo odabira i obrade karakterističnih slova.
Nekoliko autora spremilo je skice za potpuno nova pisma. Nikola Stojanović projektovao je sanserif Tkač, savremeno linearno pismo inspirisano tradicionalnim ustavnim oblicima, koje je prikazao na izvrsno oblikovanim plakatima. Tanja Stevanović je izvela pismo Orasi inspirisano ilustracijama za knjigu »Ježeva kućica« koje je radila u okviru svog diplomskog rada na Fakultetu primenjenih umetnosti. Sanja Grbić je autor dekorativnog pisma Trsoje.
Ostali su dopunjavali svoje ranije započete familije novim fontovima koristeći multi-master tehnologiju, na osnovu iskustva stečenog tokom studija, kao i na prethodnoj radionici, uz pomoć i savete mentora Vedrana Erakovića. Ilija Lazarević je svojoj knjižnoj familiji Ivica dodao bold italik težinu. Tamara Pešić je svoje pismo Kareta razvila u multi-master familiju prikazavši četiri uspravne težine. Marijana Oršolić je radila na italiku familije Njoki koja će biti sledeća BG ćirilica. Ivana Ćirović je, pored truda koji iziskuje organizacija radionice, uspela da posveti deo svoje energije radu na sanserifu Platan Sans, koji je parnjak semiserifnog Platana, prošlogodišnjeg BG pisma.
Zanimljivo je da su dve učesnice naše radionice, Marija Rnjak i Marijana Oršolić, letos učestvovale i na slovenačkoj radionici TypeClinic sa koje su nam prenele svoje utiske i korisna zapažanja.
Prethodna radionica:
Tipoberba 2011.