Kraj i početak Emigrea
www.emigre.com
autor: Olivera Batajić

U toku jula meseca stigao je Emigreov bilten sa informacijom da je postavljen njihov novi sajt. Vest da je nešto na internetu novo i nije toliko bitna. Tačnije to i nije vest, jer internet je takav – dinamičan. Ali kada je u pitanju Emigre to je onda nešto što odmah odjurite da vidite. Dizajn njihovog prethodnog sajta – dobrog, minimalističkog i vrlo funkcionalnog, nije se menjao godinama, ili čak čitavu deceniju. Ipak, interesantno je da za svo to vreme svojim dizajnom nije odskakao od savremenih tendencija, što odslikava kvalitet same kuće i onoga što se u njoj radi.

Početkom osamdesetih, sa pojavom novih tehnologija i njima lakom pristupu pojavom personalnih računara (prvo su to bili eplovi mekintoši) i programa koji su omogućavali laku manipulaciju slovima i dizajnom uopšte, pojavio se i časopis Emigre. Bilo je to 1984. godine. Tipografski eksperiment, u to vreme, za razliku od vremena fotosloga, mogao je da izvede samo jedan čovek i da mu za to ne treba čitav tim stručnih pomoćnika. Zato su Zuzana Ličko (Zuzana Licko) i Rudi Fanderlans (Rudy VanderLans) iskoristili priliku i započeli rad koji je postao ikona „novog izdavaštva”. Bio je to ujedno i prvi časopis digitalne ere. Izlazio je četiri puta godišnje (u poslednje vreme dva puta) razvijajući svoj vrlo prepoznatljiv stil. Vremenom Emigre počinje da se bavi i kreiranjem fontova (specijalno stvaranim za časopis) i promovisanjem tipografije kroz razne proizvode. Časopis je trajao do svog 69. broja kojim se era njegovog izdavanja završila (možda i razmišljanja u domenima štampe) a naslovna strana je sadržala veliki natpis KRAJ. U tom, poslednjem, broju Rudi Fanderlans priredio je 69 priča kroz koje se jasno može sagledati razvoj časopisa.

Aktivnost Emigrea ipak nije prestala. Kreiraju se nova tipografska pisma, redovno izlaze maštoviti katalozi. Nedavno se pojavio katalog Little Book of Love Letters, Volume 1 u kojem je prezentacija novih Emigreovih pisama napravljena kroz ljubavna pisma tipografskom pismu koje se predstavlja.
Eto, tu je i novi sajt. Ono što je novo na sajtu, pored njegovog svežeg mada i dalje svedenog izgleda, jesu zanimljivi članci iz prethodnih brojeva Emigrea. Nadam se da će se tu vremenom naći sve veći broj njih jer su svi brojevi časopisa uglavnom rasprodati, a oni što su preostali imaju cenu zaista vrednog rariteta.