EN FONT TERRIBLE
Галеријa Кресија, Љубљанa
8. – 21. март 2006.

аутор: Луцијан Братуш

превео са словеначког: Павле Рак


Типографија као наука о обликовању слова, писма и текстова, почела је да се развија са проналаском штампе у другој половини 15. века. У почетку је следила законитости калиграфске традиције, али се прилагодила технологији штампе и изградила своје сопствене законитости.

Као самостална грана графичког дизајна, типографија је почела да доживљава свој процват у последње време, иако се облик слова као један од кључних елемената визуалне поруке наметнуо већ са проналаском литографије у 19. веку. Са појавом компјутера и компјутерских писама, на том подручју су се отвориле нове могућности обликовања слова прилагођених овом медијуму, писама која су присутна у свим подручјима нашег живота, па их стога схватамо као нешто сасвим свакидашње и најчешће им не посвећујемо посебну пажњу. Већина читалаца уопште не опажа облик слова, будући да своју пажњу усмерава искључиво на садржај поруке који та слова преносе. Порекло и специфичности различитих типова слова углавном интересују само ретке појединце који се с њима срећу у свом раду, па су зато пријемчивији за дизајнерске карактеристике појединих писама.

Код неких је то интересовање сазрело у тој мери да су пожелели да се поближе упознају са процесом настајања типографских писама, па је тако на иницијативу студената архитектуре и дизајна, који су као ментора позвали Луцијана Братуша, професора за калиграфију и типографију на Академији за ликовну уметност у Љубљани, настала типографска радионица Типо Брда.

Прва радионица се одвијала почетком августа 1997. у Шмартном, у Горишким Брдима (југозападни део Словеније, на италијанској граници). За већину учесника то је уједно био први конкретнији сусрет са обликовањем слова, будући да су сви, укључујући и ментора, били без правих искустава. Заједно су тражили решења и покушавали да свако пронађе свој начин рада. Црпли су инспирацију из ликовних подстицаја које су налазили у тој околини, након чега је следило скицирање и чишћење идеја и облика, као и пренос цртежа у компјутерски програм за обликовање слова.

Неки учесници су у радионици били само једном, други су учествовали и следећих година. После седам година, радионица се из Шмартног преселила на Каверљаг у словеначкој Истри, а 2005. године је први пут била организована и зимска радионица у Тренти.

Колико учесника је било у свакој радионици, толико је било и различитих путева и приступа обликовању слова и писама: ментор је сваког учесника водио до нивоа на коме је овај сам могао да настави рад, при чему је било потребно да се теорија обликовања и законитости слова прилагоде ликовном говору сваког појединца. Сваки пут је на тај начин за кратко време настало доста квалитетних замисли, од којих су неке касније захтевале још много рада пре него што су постале подесне за даље обликовање, док су друге до тог степена дошле доста брзо.

Многи од сталних учесника су у међувремену завршили студије и данас раде као архитекти и дизајнери, а са својим типографијама учествују на угледним дизајнерским изложбама код куће и у иностранству, где добијају значајна признања. Неки од њих су се и касније враћали својим првим писмима насталим у радионицама, усавршавали их и развијали у новим правцима.

Сваке године су у радионице били позивани и нови учесници, који су уз помоћ знања и искустава старијих колега, у опуштеној атмосфери атељеа, ступали у свет типографије. Услов за успешност тих радионица пре свега је била лична комуникација, стално проверавање и кориговање успутних етапа у настајању појединих типографија, суочавање са радом других учесника и права мера такмичарског духа.

Ниво захтева у обликовању типографских писама је из године у годину постајао све виши, а са њим и квалитет коначних производа. Уједно је постајала све строжа селекција учесника. Такође, последњих година су у радионицама почели да учествују студенти и професори из иностранства, као и разни гостујући предавачи.

Делатност је полако сазрела до степена на коме се показала потреба за формирањем удружења које би бринуло о промоцији и заштити ауторских права за дела својих чланова. Удружење Типо Брда, које се бави истраживачком, студијском и ликовном креативношћу, било је основано 2003. године.

Након сваке радионице, радови су били представљени на закључној изложби. Тако је у тим годинама настало око 150 типографија, а ако томе додамо и све варијанте појединих писама и неке још недовршене пројекте, број типографија заснованих на раду у радионицама Типо Брда повећава се на око две стотине.

Изложба EN FONT TERRIBLE (ен – на словеначком значи један) заснована је као избор радова насталих у редионицама и нуди тек делимичан увид у целокупну продукцију десет радионица. Уједно жели да скрене пажњу на провалију између потенцијала словеначке типографије и места које јој нуди тај дизајнерски простор.

Типографска делатност је, наиме, последњих година код нас прерасла период трагања и дефинисања својих намера и циљева, и сазрела до степена који јој омогућава да може суверено да наступи као једна од основних пракси дизајна.

Прелазак са код нас још увек исувише наглашеног схватања типографије као науке која своја правила и појмове пре свега посредује, ка схватању типографије као самосталног подручја које је способно да своја теоријска правила примени и на сопствену изворну и креативну продукцију, морао је извршити неки enfant terrible, несташно дете које се по својој суштини противи свакој дефиницији која би да га одреди и прикује за додељено му место.


www.3delavnica.com