ИНСПИРАТИВНИ ЗНАЦИ
Текст из каталога изложбе

аутор: Стјепан Филеки

Оливера Стојадиновић, уметник средње генерације, позната је нашој уметничкој јавности по плодном деловању на пољу графике, о чему говоре признања добијена у нашој земљи и иностранству. Њена ликовна остварења и несумњива креативност указују да се у области наше калиграфије и типографије појавила личност која ће значајно утицати на обнову и даљи успешан развој ових грана примењене уметности.

Наши уметници који се баве писмом, чак и они најпознатији, свесно или несвесно су игнорисали типографију зарад калиграфије и обратно, што је последица несхватања значаја узајамности ових двеју области. Оливера Стојадиновић је међу првима која постиже лепе резултате како у калиграфији тако и у типографији, а подједнако је успешна и у педагошком и уметничком деловању. Изградила је сопствени начин рада који је чини плодним уметником и добрим наставником.

Оливера Стојадиновић успела је да нађе аутентичан израз у оквиру бројних ограничења који постоје у процесу исписивања и цртања слова. Њен рукопис је временом постајао све слободнији и спонтанији. Та „психомоторичка импровизација”, како ју је једном назвао Паул Кле, настала је из покрета руке и гестике као непосредан ликовни траг. Строге структуре типографских и калиграфских облика су основа на којој потез слободно тече, из чега се рађа нека врста кореографског записа. Цео њен проседе могао би се окарактерисати као записивање изнутра, својеврсна медитативна калиграфија. То су непосредни поетско-ликовни рефлекси.

Особина која је издваја од уметника чијим радом такође управљају унутарњи пориви је њена способност да психомоторичке импровизације стави под строгу контролу условљену облицима слова и, пре свега, законитостима пројектовања типографског писма.

Срећан спој способности интуитивног и рационалног је најсажетији опис њеног уметничког потенцијала.