Četvrti konkurs „Piši ćirilicom”
Galerija 063, Balkanska 21
20. septembar 2005

Konkurs „Piši ćirilicom” u organizaciji Karić fondacije održava se već četvrti put. Značaj ovog konkursa je višestruk. On pre svega predstavlja podsticaj mladim autorima da svoju kreativnu energiju, sveže ideje i moderan pristup usmere na oblikovanje novih tipografskih ćirilica za korišćenje na računarima. Kroz organizaciju mnogobrojnih izložbi publika se upoznaje sa njihovim radom. Istovremeno, promoviše se upotreba ćirilice na računarima obogaćivanjem fonda raspoloživih fontova.

Na ovom konkursu je učestv ovalo 19 autora sa 22 pisma.

Nagrade su dobili:
Harmonijum, Vladimir Popović
Jadac (Bone Repent), Vladimir Atlagić
Ćira, Aleksandra Zaharijević

Pisma za slaganje teksta: Harmonijum, Naški, Ognjen, Šašava ćirilica.
Pisma za slaganje teksta obuhvataju širi izbor serifnih i sanserifnih oblika koji su čitljivi u većem rasponu veličina, dok knjižna pisma u strogom smislu podrazumevaju pripadnost kategoriji serifnih antikvi. Pisma pristigla na konkurs pripadaju ovom širem izboru zbog svog slobodnijeg pristupa. Pismo koje se izdvaja svojim pravilnim i skladno odmerenim oblicima je
Harmonijum Vladimira Popovića, čiji lako prošireni krajevi stubova formiraju skrivene serife. Ostala pisma iz ove grupe slede zajednički cilj da uprkos odstupanju od kanona očuvaju čitljivost u malim veličinama. Kod pisama Šašava ćirilica Nikole Mišića i Ognjen Ognjena Lopušine autori su pokušali da strogu strukturu osveže promenljivim oblicima stubova i serifa, a Naški Ivana Halupke se odlikuje lako zatalasanim potezima.

Sanserifna pisma: Kosmos, Lisica, Modern, Saturnus, Ćira, Ćirilis.
Ovo su geometrizovana pisma čiji su potezi ravnomerne debljine, a oblici jednostavni. Po svojim srodnim proporcijama i elementima Ćira Aleksandre Zaharijević i Lisica Ivane Dakić spadaju u jednu porodicu, a uzani Kosmos i Saturnus Monike Lang u drugu, dok Ćirilis i Modern Sandre Zubić imaju svoje uzore u sličnim latinicama.

Kaligrafska pisma: Jadac, Jesen, Kupres, Nebeski, Perfeta, Prelepi, Uredno moje slovo, Urijel.
Ovo je najbrojnija grupacija pisama na ovogodišnjem konkursu. Ona potiču iz rukopisnih skica pretočenih u tipografski oblik. Digitalna tehnologija omogućila je jednostavno unošenje rukopisa u računar i njegovo korišćenje u vidu pokretnog sloga. Jesen Jelene Pantelić, Kupres Dragane Kuprešanin i Nebeski Dalibora Petrovića nastali su iz slobodno ispisanih rustičnih kaligrafskih skica. Perfeta Milana Vukelića i Prelepi Nenada Gajića su do izvesne mere stilizovani, dok Urijel Ivana Nastića i Uredno moje slovo Saše Mihajlovića spadaju u podvrstu jednostavnih pisama koja podražavaju svakodnevni rukopis, a često se koriste za tekstove u stripovima. Pismo koje ima najpročišćenije oblike je Jadac Vladimira Atlagića, tako da se svojom građom približava kategoriji pisama za slaganje teksta, iako je zadržalo kaligrafske karakteristike.

Ostala pisma: Ana, Kocka, Metodis, Šesta runda.
Pisma koja se izdvajaju svojom efektnošću, a koriste se u prilikama kada je primarna originalnost u grafičkom dizajnu. Ove neobične ćirilice plod su napora da se uprkos nestandardnim oblicima očuva osobenost i prepoznatljivost pojedinih slova. Ana autora Ane Kiš sastoji se od uglastih oblika promenljivih širina duhovito ukomponovanih u dinamično pismo. Kocka Gorana Mladenovića varira šemu sastavljenu iz identičnih elemenata. Metodis Sandre Zubić koristi ekspresivne poteze kaligrafskih kvaliteta za kreiranje ćirilske kapitale. Šesta runda Nikole Kekića je duhovit eksperiment sa geometrizovanim oblicima.