Четврти конкурс
„Пиши ћирилицом”
Галерија 063, Балканска 21
20. септембар 2005
Конкурс „Пиши ћирилицом” у организацији Карић фондације одржава се већ четврти пут. Значај овог конкурса је вишеструк. Он пре свега представља подстицај младим ауторима да своју креативну енергију, свеже идеје и модеран приступ усмере на обликовање нових типографских ћирилица за коришћење на рачунарима. Кроз организацију многобројних изложби публика се упознаје са њиховим радом. Истовремено, промовише се употреба ћирилице на рачунарима обогаћивањем фонда расположивих фонтова.
На овом конкурсу је учествовало 19 аутора са 22 писма.
Награде су добили:
Хармонијум, Владимир Поповић
Јадац (Bone Repent), Владимир Атлагић
Ћира, Александра Захаријевић
Писма за слагање текста:
Хармонијум, Нашки, Огњен, Шашава ћирилица
Писма за слагање текста обухватају шири избор серифних и сансерифних облика који су читљиви у већем распону величина, док књижна писма у строгом смислу подразумевају припадност категорији серифних антикви. Писма пристигла на конкурс припадају овом ширем избору због свог слободнијег приступа. Писмо које се издваја својим правилним и складно одмереним облицима је Хармонијум Владимира Поповића, чији лако проширени крајеви стубова формирају скривене серифе. Остала писма из ове групе следе заједнички циљ да упркос одступању од канона очувају читљивост у малим величинама. Код писама Шашава ћирилица Николе Мишића и Огњен Огњена Лопушине аутори су покушали да строгу структуру освеже променљивим облицима стубова и серифа, а Нашки Ивана Халупке се одликује лако заталасаним потезима.
Сансерифна писма:
Космос, Лисица, Модерн, Сатурнус, Ћира, Ћирилис
Ово су геометризована писма чији су потези равномерне дебљине, а облици једноставни. По својим сродним пропорцијама и елементима Ћира Александре Захаријевић и Лисица Иване Дакић спадају у једну породицу, а узани Космос и Сатурнус Монике Ланг у другу, док Ћирилис и Модерн Сандре Зубић имају своје узоре у сличним латиницама.
Калиграфска писма:
Јадац, Јесен, Купрес, Небески, Перфета, Прелепи, Уредно моје слово, Уријел
Ово је најбројнија групација писама на овогодишњем конкурсу. Она потичу из рукописних скица преточених у типографски облик. Дигитална технологија омогућила је једноставно уношење рукописа у рачунар и његово коришћење у виду покретног слога. Јесен Јелене Пантелић, Купрес Драгане Купрешанин и Небески Далибора Петровића настали су из слободно исписаних рустичних калиграфских скица. Перфета Милана Вукелића и Прелепи Ненада Гајића су до извесне мере стилизовани, док Уријел Ивана Настића и Уредно моје слово Саше Михајловића спадају у подврсту једноставних писама која подражавају свакодневни рукопис, а често се користе за текстове у стриповима. Писмо које има најпрочишћеније облике је Јадац Владимира Атлагића, тако да се својом грађом приближава категорији писама за слагање текста, иако је задржало калиграфске карактеристике.
Остала писма:
Ана, Коцка, Методис, Шеста рунда
Писма која се издвајају својом ефектношћу, а користе се у приликама када је примарна оригиналност у графичком дизајну. Ове необичне ћирилице плод су напора да се упркос нестандардним облицима очува особеност и препознатљивост појединих слова. Ана аутора Ане Киш састоји се од угластих облика променљивих ширина духовито укомпонованих у динамично писмо. Коцка Горана Младеновића варира шему састављену из идентичних елемената. Методис Сандре Зубић користи експресивне потезе калиграфских квалитета за креирање ћирилске капитале. Шеста рунда Николе Кекића је духовит експеримент са геометризованим облицима.