FABRIKA KNJIGA:
Olivera Batajić i Jana Oršolić
Grafički kolektiv, 5 – 17. maja 2008.

Na izložbi Olivere Batajić i Jane Oršolić predstavljene su knjige koje su njih dve dizajnirale za izdavačku kuću „Fabrika knjiga”. Ipak, ovo nije puko prikazivanje, jer knjige se na takav način mogu videti u obližnjim knjižarama, već prikaz procesa rada, od skica do realizacija edicija, od sirovog materijala do gotove knjige.

Osim prikazivanja ovog procesa, bila bi to i lična priča autorki. Izložba će predstaviti njihov odnos prema ovom poslu, tako da bude zanimljiva ne samo profesionalcima koji se bave dizajnom, već i „običnim” posetiocima koji vole knjige.

Izložbu prati katalog, koji se razlikuje od klasičnog. Pored toga što prenosi atmosferu izložbe, katalog je koncipiran tako da posetioci u njemu mogu i kasnije da uživaju i da mu se vraćaju, nasumično bacajući pogled na ovu knjigu o knjigama „Fabrike knjiga”.

Izložba je deo programa Belgrade Design Week-a / Belgrade2, a poslednji dan izložbe je uključen u manifestaciju Noć muzeja.

~~~~~~~~~~~~~~~~

Olivera Batajić
Diplomirala na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, odsek Primenjena grafika. Bavi se grafičkim i veb dizajnom, fotografijom i tipografijom. Trenutno je na postdiplomskim studijama na Fakultetu promenjenih umetnosti, na predmetu Tipografija.
Rad na knjigama: Samizdat B92, Fabrika knjiga, Lingva Franka, Filmski centar Srbije, Narodna biblioteka Srbije... U Lisabonu radila u novinskoj kući Publico i agenciji SDesign. Internet strane na: Cinema Rex, B92, Publico... Učestvovala u redizajnu dnevnog lista Politika. Jedna je od osnivača Tipometra, sajta posvećenog tipografiji i dizajnu.

Jana Oršolić
Diplomirala 2003. godine na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, odsek Primenjena grafika, atelje Grafika i knjiga. Bavi se grafičkim dizajnom, projektovanjem pisma, opremom knjige, ilustracijom. Asistent pripravnik Fakulteta primenjenih umetnosti na predmetu Pismo. Art direktor u Coba & associates.

Grafički kolektiv
Grafički Kolektiv jedan je od vodećih umetničkih centara ex-Jugoslavije u Srbiji. Kroz istoriju Galerije može se pratiti razvoj grafike u drugoj polovini 20. veka u nacionalnim okvirima, ali i šire. Promovisanjem, pre svega, grafike i različitih oblika grafičke umetnosti, Grafički kolektiv deluje kao medijator u kritičkoj recepciji ovog značajnog fenomena u vizuelnim umetnostima.
Grafički kolektiv i štamparija Quadra su 1996. godine pokrenuli i organizovali GRIFON – 1. jugoslovenski konkurs za najbolji grafički dizajn. Izložba se održava bijenalno.


KATALOG IZLOŽBE (PDF 2 mb)
POZIVNICA ZA IZLOŽBU