EMIGRE, NO. 66
Nudging Graphic Design

~~~
Princeton Architectural Press, 2004.
ISBN 1568984375

autor: Olivera Batajić

Od kada je promenio svoj dugogodišnji izgled, što je sa sobom doneo broj 64 (Rant), časopis Emigre menja i samu koncepciju. Na stranama više ne nalazimo, ili bar ne toliko kao pre, zanimljive ilustracije fontova, i primene istih, već je sve praktično pretočeno u tekst, a časopis je postao prostor za ozbiljnu kritiku i teoriju dizajna. Svaki naredni broj opremljen je drugim tipografskim pismom iz serije Emigreovih fontova (www.emigre.com), a tekstovi i intervjui su baš ono što je čitaocima zainteresovanim za dizajn nedostajalo: razmena ideja i različitih mišljenja.

Ovaj broj, kako u uvodnom tekstu kaže urednik ovog časopisa Rudi Vanderlans (Rudy VanderLans), posvećen je aktivnosti dizajnera, posebno veb aktivizmu, sa tendencijom da se definiše pravi način pisanja kritike koja se odnosi na dizajn. Da li je bitno da napisano razume svako ko se bavi dizajnom, uključujući i laike, ili je bitnija edukacija, i pronalaženje novog rečnika za teorijska izlaganja na ovom polju.

Posebna pažnja posvećena je forumu za dizajn SpeakUp (www.underconsideration.com/speakup), i njegovom mladom autoru Arminu Vitu (Armin Vit) (u ovom broju objavljen je intervju sa njim, u kojem Armin objašnjava načinu na koji ovaj forum funkcioniše, ko su nosioci ideje i kako jedan nekomercijalni poduhvat može opstati, pa i o samoj ideologiji), kao i novo nastalom forumu DesignObserver (www.designobserver.com) koji iza sebe ima vrlo ozbiljne i u kritici dizajna dugogodišnje autore kao sto su Bil Drentel (Bill Drenttel), Džesika Helfand (Jessica Helfand), Rik Pojnor (Rick Poynor) (za čiju su se tek objavljenu knjigu No More Rules: Graphic Design and Postmodernism (Bez pravila: Grafički dizajn i postmodernizam) u ovom broju našle dva prikaza napisana rukom Sem Potsa (Sam Potts) i Loren Vajld (Lorraine Wild)), i Michael Bierut.

Nasuprot svim pomenutim forumima za dizajn, popularno nazvanim design blogs (web logs), piše Mister Kidi (Mr. Keedy), dizajner iz Los Anđelesa, u svom članku Dumb Ideas (Glupe ideje), napravivši zanimljivu listu najpopularnijih, ali glupih ideja u dizajnu.

Zanimljivo je i viđenje Dejvida Kabjanke (David Cabianca), nekadašnjeg arhitekte i predavača na univerzitetu u Mičigenu, koji je trenutno na svojim magistarskim studijama u oblasti oblikovanja pisma, u Engleskoj, koji u intervjuu opisuje svoj put od arhitekte do dizajnera, i govori o važnosti poznavanja jezika i aktivnog bavljenja kritikom.

Ceo ilustrativni deo napravljen je u znak sećanja na Frenk Hajnea (Frank Heine) (1964 – 2003), grafičkog dizajnera, i kreatora poznatih tipografskih pisama kao sto su Remedy, Dalliance i Tribute (Emigre, inc.).